Encyklopedia

Protokół Matter

Matter - ogólnodostępny standard łączności dla urządzeń inteligentnego domu i IoT (Internetu Rzeczy). Jego celem jest poprawa interoperacyjności i kompatybilności między różnymi produktami różnych producentów oraz poprawa bezpieczeństwa.

Jeden protokół do łączenia ze sobą kompatybilnych urządzeń i systemów. Urządzenia inteligentnego domu powinny być bezpieczne, niezawodne i bezproblemowe w użyciu. I dzięki Matter takie są.
Cytat z oficjalnej strony matter

Matter powstał w grudniu 2019 r. jako grupa robocza Project Connected Home over IP (w skrócie CHIP ), założona przez Amazon, Apple, Google i Zigbee Alliance, obecnie nazywaną Connectivity Standards Alliance (CSA). Kolejnymi członkami byli IKEA , Huawei i Schneider. Wersja 1.0 specyfikacji została opublikowana 4 października 2022 roku. Zestaw narzędzi programistycznych Matter jest dostępny jako oprogramowanie typu open source na licencji Apache License.

Zestaw narzędzi do tworzenia oprogramowania (SDK) jest udostępniany bezpłatnie,  jednak możliwość zlecenia wykonania gotowego produktu w sieci Matter w terenie wymaga uiszczenia opłat certyfikacyjnych i członkowskich, które wiążą się z kosztami jednorazowymi, cyklicznymi i kosztami za produkt. Wymusza się to przy użyciu infrastruktury klucza publicznego (PKI) i tak zwanych certyfikatów poświadczających urządzenia.

Ten branżowy standard to obietnica niezawodnej, bezpiecznej łączności. To pieczęć aprobaty, że urządzenia będą ze sobą bezproblemowo współpracować – dziś i jutro. Matter tworzy więcej połączeń między większą liczbą obiektów, upraszcza rozwój dla producentów i zwiększa kompatybilność dla konsumentów.
Cytat z oficjalnej strony matter

Pytania i odpowiedzi

Jaka firma jest właścicielem standardu Matter?

Matter jest rozwijany przez Connectivity Standards Alliance (dawniej Zigbee Alliance) – organizację zrzeszającą setki firm działających w obszarze inteligentnego domu. Oznacza to, że nie należy on do pojedynczej firmy, lecz stanowi wspólne przedsięwzięcie wielu podmiotów z branży, które wspólnie pracują nad zapewnieniem uniwersalnego standardu komunikacji między urządzeniami inteligentnymi.

Źródła: